Skrytá lákadla regionu: Facka v Lednici či týnecký zázrak

Hradištěk. Zděná kaplička v románském slohu vznikla v roce 2002. Návštěvníky láká především atraktivní polohou. Nachází se totiž na kopci s působivým výhledem. Pohled na sluncem zalité vinohrady nebo na Pálavu by mohl sloužit jako reklama na jižní Moravu. „Je tam nádherně prakticky v každém ročním období," nešetřil chválou student Tomáš Ondrejka, který Hradištěk několikrát navštívil na kole. Kaple se nachází v blízkosti Velkých Bílovic, lidé se na místo dostanou například po velkopavlovické vinařské stezce, když odbočí při výjezdu z Velkých Bílovic doleva.

Kostel svatého Jana Křtitele. Jednou z nejvýznamnějších památek Hustopečska je gotický kostel svatého Jana Křtitele v Kurdějově pocházející z patnáctého století. Kostel obklopují hradby se střílnami, návštěvníci se mohou podívat i do podzemních únikových chodeb. Jde o takzvaný kostelní hrad, který v Česku nemá obdoby. „Opevnění sloužilo k ochraně zdejšího obyvatelstva, například před Tatary," přiblížil účel stavby jeden z kurdějovských obyvatel Václav Klein. Turisté se do areálu kostela dostanou po předchozí domluvě na čísle 519 441 953. Kurdějov je vzdálený pět kilometrů od Hustopečí.

 

Vojenský most Bulhary. Jednou z hlavních atrakcí obce Bulhary je vojenský most, jehož stavba se datuje do období druhé světové války. Nosníky mostu pochází z anglického Shefieldu. Stavba je součástí soustavy mostů Bailey, kterou vystavěla spojenecká vojska na konci druhé světové války a která měla sloužit jako náhrada za mosty zničené německými vojsky. Stavba v Bulharech je volně dostupná, návštěvníci ji poznají podle sytě modrého nátěru.

 

Lednický obelisk. Pozapomenutá součást Lednicko-valtického areálu vrací návštěvníky do doby osvícenství, kdy obelisky vznikaly. Ten lednický ve tvaru komolého jehlanu pochází z roku 1797 a je vysoký 23 metrů. Přezdívá se mu Facka a nachází se asi kilometr od parkoviště na silnici II/422 z Lednice do Podivína. „Vznikl jako připomínka uzavření míru mezi Francií a Rakouskem," sdělil k okolnostem vzniku památky student historie Daniel Lyčka.

 

Poutní místo Týnec. Kdo věří na zázraky, přijde si na své v Týnci. V tamním kostele uchovávají obraz Panny Marie Pomocné, jejíž přímluvy mají podle pověsti léčivé účinky. V minulosti se u dubu v blízkosti obce měla vojákovi zjevit Panna Maria. Památkou na setkání zůstal obraz, jehož originál je v týneckém kostele. Na místě zjevení u dubu je k vidění replika. „Těší mne, že u nás máme tak významné poutní místo a vážím si toho, že sem chodí spousty poutníků s důvěrou a vírou prosit o pomoc v situacích, kdy je lidská síla bezmocná," ocenila starostka Týnce Hana Zoubková.

VÁCLAV PETRŮ
 

TOPlist

Mgr. et Mgr. Daniel Lyčka, Předseda Spolku pro obnovu Katzelsdorfského zámečku, z.s.

Břeclavská 1034
691 42 Valtice
lyckada@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode